70. URSA MAJOR

dongu_amiral_1_1_1920

————————————-

” Ursa Major ismi Callisto’dan gelmektedir. Arkadya Kralı Lycaon‘un kızı olan Callisto avcılığa düşkündür. Av tanrıçası Artemis, Callisto’yu ilk gençlik çağlarından itibaren görevlileri arasına alır.

Artemis, Apollon‘un kızkardeşidir. Çocukların doğumlarını, bebeklerin korunmasını ve beslenmesini gözeten tanrıçadır.

Tanrıçalar dünyasının rahibesidir. Genç Nymph‘leri yetiştirirdi. Başı örtülü, yani gelin anlamına gelen Nymph’ler, kırlarda, sularda, ormanlarda yaşayan tanrısal varlıkların dişi olanlarına verilen isimdir. Eski Yunan inanışına göre bütün dünya Nymph’lerle doludur.

Nymph’ler Artemis’le birlikte avlanırlar, şarap tanrısı Dionysos‘la eğlencelere katılırlar. Güneş ve güzel sanatlar tanrısı Apollon ile tanrıların habercisi Hermes‘e refakat ederlerdi. Artemis yanına kabul ettiği genç kızlardan sadakat yemini yapmalarını isterdi. Bu yeminle genç kızlar, Dünya nimetlerinden uzak duracaklarına söz verirlerdi. Callisto’da bu kızlardan biridir ve bir süre sonra Artemis’in en gözde görevlisi olmuştur.

Zeus bir gün Callisto’yu ormanda uyurken görür ve ona aşık olur. Zeus, Artemis’in kılığına girerek Callisto’nun yanına gider. Callisto, baş tanrıyı Artemis sandığından ondan çekinmez ve iyi karşılar. Bu birlikteliğin sonucunda Callisto hamile kalır ve Arcas adında bir oğlan çocuğu Dünya’ya getirir. Bunu fark eden Artemis, sözünü tutmayan Callisto’yu bir ayıya çevirir.  Callisto, artık avcıların peşinden koştuğu bir avdır.

Uzun yıllar sonra Callisto, ormanda oğlu Arcas ile karşılaşır. Annesini tanımayan Arcas, bu avı kaçırmak istemez ve onu vurmaya karar verir. Tam bu sırada Zeus, araya girer ve Arcas’ı yutan, Callisto’yu ise cennete uçuran bir hortum gönderir. Callisto, gökyüzünde Büyük Ayı olarak belirir, Arcas da Küçük Ayı olarak gökyüzündeki yerini alır.”

Vikipedi

————————————-

Vadi’de Sezon’umu açtım.

 

Fırtına vardı, kızgındı Teşup.

 

 

Üç gece sahadaydım. Pozlamalarım dört buçuk saat civarıydı, ki bu da en az beş saat karanlıkta sahada olmak demek.

 

Genelde sabaha doğru üç gibi otelde oluyordum.

 

Mavi geçe kaldı iyice, daha da geçe kalacak.

 

Kybele yine neşe içinde karşıladı beni. İlk gece buna kızan Teşup rüzgarla kükredi !. Zordu ilk gece, rüzgar gerçekten çok serinletiyor havayı.

 

Kendimleydim yine, yalnızdım ( ! ) .

 

Ursa Major’un ( Cezve’nin ) eşliğinde kendi cezvem ile pişirdiğim bol köpüklü acı kahvemi yudumlamak çok huzur verici. Yıldız Fotoğrafı’nın en büyük farklılığı bu sanırım: kalabalıklardan uzakta, insanın olmadığı mekanlarda, karanlıkta olmak, kendinle olmak, doğada olmak, elbette takım yıldızlarıyla bakışmak, yakındaki gezegenlerle hoşbeş etmek. …

 

Vadi inanılmaz. Anadolu’yu çok seviyorum.

 

Henüz Sütlü çok geç çıkıyor ve ufka yakın kalıyor ( bu da ışık kirliliği içinde görünme şansı çok azalıyor demek )

 

Sütlüyol için Mayıs AysıZ’ını heyecanla bekliyor olacağım. ( Muhtemelen Mayısta da çok şans yok bence Sütlü Yol açısından )

 

2018 Sezonu mecburen Döngü ile başladı. Döngü de başka bir pratik, başka bir çalışma biçimi: sabır gerektiriyor, her an farkındalık talep ediyor.

 

Sütlüyol daha farklı bir çalışma algoritması. Her ikisini de yapabilmek doyurucu bir çalışma disiplini oluşturuyor.

 

Karanlıkta ışık aramak çok şiirsel …

 

 

————————————-

 

“Ateş,

yakabileceği herşeyi

yakana dek

yanar—

ancak o zaman

söner.”

 

23 Nisan 1995

 

Oruç Aruoba

yakın

Ateş Yakana Kılavuz

Sayfa:13

Metis Yayınları

 

————————————-

 

Ateş sönmeden, aramaya devam…

 

Hakan Hatay

 

2018 Nisan 17

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: