82. EPPUR Si MUOVE

.                            . EPPUR Si MUOVE .

.

2019_07_30_5d_2_SECIM_SPIN_01_CEP_1920
.
.
Bir coğrafyayı ” içselleştirmek ” zaman alıyor. Belki de orada doğmuş büyümüş bir insanın bile çok farkında olmadığı yönlerini algılamak için oraya emek vermek gerek sanırım.
.
Onu tanımak hatta onu öğrenmek için insana bile emek vermek gerek, nerede kalmış coğrafya dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız, tanımak, doğru algılamak, karşınızdakinin gerçeğini anlamak zor iş gerçekten.
.
Yıldız fotoğrafına gittiğimde hep bu yasayı doğru uygulamaya gayret ederim.
.
Ben karşısındakini anlamaya çalışabilen olamadım pek. Sanırım bu alandaki başarısızlığımı mekanı algılamaya çalışarak dengelemek istiyorum.
.
Yıldız işi gece ve karanlıkta kotarılır malum. Karanlıkta sahada olmak, fazla ışık açmadan tekniği doğru uygulamaya çalışmak ancak mekanı olabildiğince iyi tanımakla mümkündür.
.
Keşif işin birinci çıkış noktası, keşfedebilmek için de mekanda gündüz gözüyle pek çok kez dolaşmanız, adeta bir dalgıç duyarlılığıyla gözlem yapmanız gerekiyor.
.
Koştura koştura acele ile mekana varmak ve tripodu kurmak çoğu kez hatalı bir çalışmanın ilk şartıdır adeta.
.
Erken gidilecek, mekan gün ışığı gözüyle algılanacak, arazinin size sunabildiği en doğruya yakın kadraj yeri bulunacak. Bunlar önemli, ama daha önemlisi olası riskler değerlendirilecek, etraf köylerde mümkünse insanlarla konuşulacak, kaç sürü var, nerelerde otlatılıyor, etrafta yabani domuz çakal ya da başka vahşi hayvan riski var mı öğrenilecek.
.
Gece bu, karanlık ve siz kendi başınasınız.
.
Zor değil aslında, sadece emek vermek ve mekanı sevmek gerekli sanırım.
.
Ben bu mekanı çok sevdim. Bir taraftan bakınca Dervish, diğer taraftan bakınca Kybele heykelini bana sunan bir kaya bloğu karşılıyor beni. Her gittiğimde altına oturup inanılmaz bir huzur duyuyorum. Anadolu bu, canımız ciğerimiz.
.
Bu kaya bloğu bir doğa sanat eseri. Bakmaya, onu seyretmeye doyamıyorum. O kadar güzel ki. Kybele bu, Anadolu’nun o masalsı çıkış hatta varoluş noktasının başlangıcı.
.
Yıldız fotoğrafının bir mecburiyeti perspektif bozulma oluşacak şekilde göğe doru kadraj kurmaktır. Mecburen yeryüzünde var olan dikmeleri eğersiniz. Ps ile bunu düzeltmek çoğu zaman olası değil çünkü gökyüzünde birbirini dairesel tekrarlayan bir yıldız izi gösterisi var. Zaten onun için oradasınız, bu nedenle elinizden tek gelen kaya dikmesine uzaktan ( doğru uzaklıktan ) bakabilmek ve çekerken bu sorunu minimize edebilmek.Ancak her mekan buna izin vermiyor olabilir, bu nedenle keşif önemli.
.
” Eppur Si Muove “
.
Üstad’a selam olsun …
.
.
” La bellezza del paese di Galilei “
( Galileo‘nun Ülkesi’nin guzelligi. )
.
Galileo Ülkesi’ni özledim, Kybele’yi ve Dervish’i …
.
Umarım bir daha görebilirim, umarım ona gitmek için yine yollara düşebilirim.
.
Yine De Dönüyor Dünya, Yine De Hareket Ediyor Yaşam .
.
Hakan Hatay
11 Nisan 2020

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: